Klubowicze online: andzka, emtees, karolek_88, loloza, Maylo, polakoski, rider49, SEGE, shadk-k, smallsize,
 Strona główna
 Logowanie/Profil
 Skrzynka wiadomości
 -----------------
 Forum
 Forum (bez menu)
 Klub
 Gadżety FEFK
 Galeria
 Historia
 Tuning
 Porady
 Artykuły
 Broszury
 Redaktorzy
 Dołącz do FEFK
 -----------------
 Ważne regulaminy forum
 Wyszukiwarka


Polecamy








Polecamy najnowszy numer GT


Zaprzyjaźnione kluby





Reklamy



Dzisiaj odwiedzono nas
razy


free counters


Szukaj
Tematy na forum:
1. [MKVII] Rozrząd - Blokujący się silnik 16:30:54, shadk-k
2. Przyjmę przednią lampę do Mk7 stłuczoną, pękniętą ;) 16:17:11, rider49
3. Cześć ;) 16:08:01, kupiec
4. [OGÓLNE] Folia carbon czy warto? 15:31:48, Pele19m
5. U KOGO WARTO KUPOWAĆ 15:22:30, konus19
6. Witam serdecznie 15:15:16, pawcon
7. Śląsk - 11.02 Katowice - 3 stawy (patelnia) godz.16 14:55:05, Praethorians
8. Witam. 13:47:10, gumis252
9. [MKVII] Czy ten licznik podejdzie?? 13:46:31, fryszard
10. Kable do wzmacniacza, pomoc w wybraniu 13:45:57, Pre100n

Najładniejsze Escorty FEFK 2011



Wymiana żarówki podświetlenia zapalniczki (MK 5/6)   PDF  Drukuj  E-mail 
Oceny:starstarstarstarstar / 42
Kiepski Bardzo dobry
środa, 24 maj 2006

porada autorstwa  Xepera

 Temat podswietlenia zapalniczki i popielniczki w MK5 i MK6 pojawia sie dosc czesto.
W MK7 sprawa jest duzo prostsza, zas w starszych typach naszych escortow wymiana tej zaroweczki to dla wielu z nas duzy problem.

 A wyglada to tak:

1. Potrzebne narzedzia: wkretak plaski i krzyzowy, kombinerki.

2. Wykrecamy schowek (2 DIN) pomiedzy popielniczka a radiem. Trzeba wykrecic 2 wkrety krzyzowe w gornej czesci schowka a potem plastikowa wytloczke pociagnac do siebie. Po demontarzu wyglada to tak:

Nastepnie wyciagamy szuflade popielniczki i odpinamy przewody pradowe do zapalniczki i podswietlenia.

3. Wyciagamy plastikowy "przedluzacz swiatla" pomiedzy oprawka zarowki podswietlenia zapalniczki a popielniczka. Plastik ten najlepiej wyjac przez otwor powstaly po wymontowaniu schowka z pkt.2

plastikowy "przedluzacz swiatla" wyglada tak:

4. Najciezszy etap: musimy rozlaczyc oprawe zarowki od korpusu zapalniczki. W tym celu musimy podwazyc srubokretem oprawe zarowki, tak aby spadla z zaczepow umieszczonych na zapalniczce. Trudnosc tej operacji wynika z kiepskiego podejscia: trzeba robic to "od tylu" konsoli srodkowej, lezac na podlodze przed przednim fotelem pasazera (mam nadzieje, ze potraficie to sobie wyobrazic).

Gdy oprawka zarowki zejdzie z zaczepow mozna wyciagnac korpus zapalniczki (chocby po to by zobaczyc jak to wyglada i przymiezyc sie do pozniejszego montazu. Mozna tez przeczyscic styki i podoginac blaszki trzymajace wklad zapalniczki), ale nie jest to konieczne do wymiany podswietlenia. Zapalniczke wyciagamy z otworu poprzez ciagniecie jej w strone przednich foteli. Trzeba zrobis to "troche sila, troche sprytem".

OK. Mamy juz to na wierzchu. Zapalniczka z przypieta oprawka zarowki wyglada tak: (zwroccie uwage na ksztalt zaczepow i jak to sie trzyma kupy - bedzie latwiej zrobic to o czym pisalem przed chwila)

a z odpieta oprawka zarowki tak:

5. No to juz jestesmy blisko. Teraz musimy rozbroic oprawke zarowki, co nie jest wcale balalne. W tym celu musimy plaskim sruboktetem powciskac zaczepy w oprawce, jednoczesnie ciagnac za zlacze kombinerkami. To tez trzeba zrobic "troche sila, troche sprytem".

Rozpieta oprawka wyglada tak:

i tak:

Wymieniamy zaroweczke.

6. No dobra, teraz to trzeba zlozyc do kupy. Jak latwo sie domyslic montaz to odwrotnosc demontazu

Wkladamy zapalniczke w otwor i (znow w niewygodnej pozycji) umieszczamy oprawke zarowki w zaczepach. Trzeba tu uwazac, by metalowy "jezyczek" (nie zlacze do przewodu!) z oprawki zarowki dotykalo do metalowego korpusu zapalniczki. Podlaczamy kable i montujemy "przedluzacz swiatla". Calosc po zmontowaniu powinna wygladac tak:

Nastepnie wkladamy szuflade popielniczki i schowek z pkt. 2

No i juz!

Wymiana zabrala mi ok. 50 minut.

Mam nadzieje, ze opis i fotki przydadza sie perfekcjonistom, ktorzy lubia miec wszystko sprawne w swoich autach, nie wspominajac juz o aspektach praktycznych.

 

Publikacja: mastertostry


 


Przejdź do góry strony


 
2001-2011 © Ford Escort FanKlub Polska